מצא מוסך קרוב:
פרסם מודעה חינם!
מצא מוסך קרוב:
הצטרף לרשימת תפוצה:
ניתן להסיר את ההשתתפותך בכל עת.

מאמרים

כיצד מתבצעת חלוקת רכוש בין זוג מתגרשים?

בדגש על עניין כלי הרכב בבית, אחד או יותר

פורסם: 28/01/2016
אחת הנקודות הרגישות אשר נוצרות בעקבות הליך גירושין ברבנות היא חלוקת רכוש בין בני הזוג. בהנחה ואין בין הצדדים הסכם ממון אשר נחתם על ידם לפני שנישאו, הרי שחלוקת רכוש בין הצדדים יכולה להוביל למחוזות מאוד לא נעימים אשר תפגע בקשר ביניהם גם אחרי הגירושין ואף יכולה להשפיע על הסכמות או אי הסכמות בנקודות אחרות בתהליך.

מן הסתם אחת השאלות בהן נוגעים בעת חלוקת הרכוש היא מה עושים עם כלי הרכב, במרבית הבתים בישראל יש לפחות כלי רכב אחד, אם לא יותר, אז עולה השאלה מי מקבל אותו, ומה הוא צריך לתת בשביל זה.

לפני שנענה על שאלה זו בצורה מפורטת נסביר בקצרה כיצד עובד התחום של חלוקת רכוש בין זוגות שהחליטו לפרק את מערכת הנישואין שלהם. על פי החוק בישראל, חלוקת הרכוש חלה על כל הרכוש המשותף כולל דירה, מכוניות, חסכונות משותפים, קופות גמל, ביטוחי חיים ועוד. מה שלא חל על חלוקת רכוש זה, מתנות, ירושות, ורכוש שניתן לאחד מבני הזוג לפני הנישואין.

כיצד נוהגים במקרה של חלוקת כלי רכב

במקרה ויש שני כלי רכב, אז מן הסתם הבעיה נפתרה, שכן כל אחד מבני הזוג לוקח את הרכב שעל שמו. במקרה וכלי הרכב רשומים רק על שם אחד מבני הזוג, אז יש לבצע העברה של הרכב כך שיהיה רשום על שם הצד השני והוא ישתמש בו.

הבעיה צצה כשיש רק רכב אחד בבית. במקרה כזה, צריך להחליט מה עושים איתו. האופציות שעומדות בפני בני הזוג הן כדלקמן:

  1. למכור את הרכב ולהתחלק בכסף שווה בשווה. אופציה זו ידועה גם מהתחום של ניהול עסק משותף, הרבה פעמים במקום לחלק אותו, מוכרים אותו, וכל צד לוקח את חלקו וממשיך הלאה.
  2. שצד אחד רוכש מהצד השני את חלקו. לצורך זה יש להביא שמאי שיעריך כמה עולה הרכב, ואז רק צריך להחליט מי רוכש ממי. הבעיה באופציה זו היא, שאם צד אחד נסע יותר ברכב וטיפל בו, הרי שהוא ידרוש שהטיפולים השונים ירדו מהמחיר או יצטברו לסכום שהצד השני ישלם עבור הרכב.
  3. היא לקחת את הנושא לבית משפט והשופט יחליט מי זכאי להשתמש ברכב ובאילו בתנאים. סביר להניח שההחלטה תתקבל גם על פי הצרכים של הילדים, ואז סביר להניח שהרכב יישאר אצל מי שהילדים נשארים אצלו, במידה והם בגיל שזקוק להסעות שונות.
הנושא של חלוקת רכוש הוא לעולם לא נושא פשוט וקל, אך אם מגיעים להבנות מוקדמות ומבצעים את התהליך בדיאלוג, אפשר להגיע להסכמות גם בלי להגיע למצב בו הנושא נדון אך ורק בבית משפט. 
שתף ברשתות חברתיות:  

תגובות למאמר  ( תגובות) 

הוסף תגובה